IRM-5000P
Insulation Resistance Meter
- Dual-processor design
- Perform PI, SV & DD tests automatically
- Test duration from 1 to 90 minutes
- Automatically discharge test voltage
- Measures capacitance of DUT
- Store up to 100 test reports
- IR temperature probe, provide equivalent resistance reading at 40°C/10°C
- Built-in 2.5″ thermal printer
- Computer Interface
| TYPE | Insulation resistance meter |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | 19”W x 7”H x 15”D, (48 cm x 17 cm x 38 cm); Weight: 24lbs (10.9 kg) |
| INPUT POWER | 110 – 120 Vac or 220 – 240 Vac (selectable), 50/60Hz |
| RESISTANCE READING RANGE (0°C to +30°C) | 100 K-ohms – 1 M-ohm ±20%, 1 M-ohm – 1 T-ohm ±5%, 1 T-ohm – 5 T-ohm ±20% , 5kV 100 K-ohms – 1 M-ohm ±20%, 1 M-ohm – 100 G-ohms ±5%, 100 G-ohms – 500 G-ohms ±5%, 500 V 1 M-ohm – 10 G-ohms ±5%, 50 V |
| TEST VOLTAGE | Selectable from 50Vdc – 5 KVdc, in 2 Vdc steps |
| OUTPUT VOLTAGE ACCURACY (0°C to +30°C) | ±2%, ±1v of selected voltage with load resistance greater than 100 MΩ |
| SHORT CIRCUIT CURRENT | 2 mA max |
| CURRENT READING RANGE (0°C to +30°C) | 0.03 nA – 2 mA; Accuracy: ±5% ±0.2 nA |
| CAPACITANCE READING RANGE (0°C to +30°C) | 0.01 μF – 10.0 μF (Test voltage greater than 100V); Accuracy: ±5% ±0.03 μF |
| VOLTAGE READING RANGE (0°C to +30°C) | 50 – 1250 Vac (rms) or dc; Accuracy: ±5%, ±1V |
| CAPACITOR DISCHARGE | Less than 2 Sec/μF, automatic at the end of test |
| HUM REJECTION | 1mA per 1kv of test voltage, 2mA rms maximum |
| BATTERIES | Two 12V, 2.0 Ah sealed lead acid batteries. Battery life: typical 6 hrs, continuous testing. The IRM-5000P can be used while charging. |
| COMPUTER INTERFACE | One RS-232C port |
| SAFETY | UL Certified (UL 61010A-1), CAN/CSA Certified (C22.2 No. 1010.1-92) |